Snaga vizualne podrške u vrtiću – Spektar autizma – Praktične smjernice za odgajatelje

Znam koliko izazovno može biti uključiti dijete koje je na spektru autizma, osobito kad nemaš podršku stručnjaka ili roditelja. Imaj na umu da naš Otac nebeski mudro vodi i ovu situaciju, iako se ponekad osjećaš prepuštena samoj sebi, bez adekvatne podrške. Njegovi, puti su iznad naših puta i njegove misli daleko iznad naših misli. S najvećom ljubavlju Otac uređuje okolnosti našeg života, donosi nam ljude u život s kojima možemo zajedno rasti i učiti. Imaj ovu višu perspektivu na umu kada radiš s djetetom i razgovaraš s njegovim roditeljima. Odvoji vrijeme u molitvi kako bi primila ohrabrenje no isto tako i konkretne korake za dalje. Svaki korak koji napraviš u smjeru pružanja podrške djetetu ima ogromnu vrijednost i pozitivan utjecaj na to dijete i njegovu obitelj. Pisala sam ti o tome kako uspostaviti kontakt s djetetom i o važnosti rutina u vrtićkom okruženje jednostavnim igrama i važnosti rutina.Ovog puta htjela big podijeliti s tobom jednu jednostavnu, ali moćnu strategiju Zato bih danas željela s tobom podijeliti jednu jednostavnu, ali moćnu strategiju koja ti može pomoći – vizualni raspored.

Zašto je struktura tako važna za djecu s autizmom?

Primjetila si da dijete s autizmom često osjeća nelagodu kad se suoči s promjenama u rutini. Nedostatak predvidljivosti može izazvati anksioznost, a ponekad i neželjena ponašanja. Tu dolaziš ti  – ti si ta osoba koja može uvesti red i sigurnost u njegov dan dan. Struktura i rutina za dijete predstavljaju siguran okvir koji mu pomaže razumjeti svijet oko sebe. Vizualni raspored je odličan način da mu pokažeš što mogu očekivati za vrijeme boravka u grupi i pružiš mu osjećaj stabilnosti.

O.k., ima smisla. No, otkud mi  vizualni raspored?

Ne brini, izrada vizualnog rasporeda ne mora biti komplicirana. Evo jednostavnih, ali detaljnih uputa koje će te voditi korak po korak u tom procesu.

  1. Fotografiranje konkretnih aktivnosti i izrada rasporeda

      za koje smatraš da su važan dio djetetovog boravka u tvojoj grupi. To može uključivati:

    • Stol za jelo (za vrijeme obroka)
    • Tobogan ( za vrijeme na igralištu)
    • Igračke (za vrijeme igre)
    • Knjige (za čitanje ili priču)
    • Ulazna vrata (za dolazak ili odlazak iz vrtića)
  • Uparivanje sličica s konkretnim aktivnostima i predmetima

Prije nego što staviš slike na raspored, važno je da dijete poveže svaku sličicu s određenom aktivnošću:

  • Prije nego započneš određenu aktivnost, pokaži djetetu sličicu povezanu s tom aktivnošću. Na primjer, prije nego idete na igralište, pokaži fotografiju tobogana i reci: “Sada idemo na igralište”
  • Ponavljaj ovaj postupak svaki put prije svake aktivnosti kako bi se dijete naviklo na povezanost između slike i događaja.

Ovaj pristup pomaže djetetu da prvo razumije slike i poveže ih sa stvarnim događanjima, prije nego što bude u stanju pratiti vizualni raspored u cijelosti.

3. Postavljanje vizualnog rasporeda s fotografijama

Nakon što dijete razumije povezanost između sličice i aktivnosti, možeš postepeno početi koristiti vizualni raspored:

  • Postavi vizualni raspored na vidljivo mjesto u prostoru gdje dijete može često gledati.
  • Dodaj samo nekoliko aktivnosti na početku. Na primjer, stavi slike za jutarnje aktivnosti poput doručka i igre, kako bi se dijete postepeno naviklo na koncept praćenja rasporeda.
  • Pokaži djetetu raspored svaki put kad počne nova aktivnost. Objasni mu što slijedi i zajedno “obilježite” kada je aktivnost završena (možete skloniti fotografiju ili okrenuti sliku).

Kako vizualni rasporedi može pomoći i tebi i roditeljima?

Možda ti ovo zvuči kao puno posla, ali vjeruj mi, kad jednom postaviš raspored, primijetit ćeš koliko pomaže ne samo djetetu, već i tebi jer ćeš se osjećati sigurnije u radu jednom kada je struktura djetetovog funkcioniranja ovako postavljena. Nećeš više biti raspršena u tome što bi trebala raditi s djetetom. Nakon što odrediš koje su to aktivnosti , tvoj će zadatak biti da budeš djetetu podrška i da svaki dan napravi jedan mali korak više prema sudjelovanju u aktivnosti. 

Znam da ponekad roditelji nisu svjesni djetetovih teškoća  ili možda jednostavno nisu spremni to prihvatiti. No, vizualni raspored  ti može pomoći u razgovoru s roditeljima. Možeš im pokazati konkretne promjene koje si uočila kod djeteta – kako mu raspored pomaže da se smiri, sudjeluje u aktivnostima ili lakše prihvaća promjene. Savjetujem ti da dokumentiraš napredak. Zapiši kako dijete reagira na raspored, kako se njegovo ponašanje mijenja i kako postaje lakše nositi se s prijelazima. Te će bilješke tebi služiti kao vrijedan alata praćenja napretka, a mogu biti  jako vrijedne kada dođe trenutak za razgovor s roditeljima.

Budi mi ohrabrena i slobodna kontaktirati naš stručni tim, budeš li imala dodatnih pitanja. 

Obično ih uvijek bude!

 Tereza♥

1
(Visited 16 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *