Stereotipni pokreti tijela, kao jedna od nekoliko vrsta iz grupe stereotipnih ponašanja jedan su od pokazatelja spektra autizma. Do sada si se sigurno imala prilike susresti kod svog djeteta sa uzastopnim ljuljanjem tijela, skakanjem na mjestu, mahanjem rukama kao da će poletjeti, pokretima prstima, čudnom mimikom i drugim pokretima.
Smatra se da ti pokreti služe samoregulaciji (umirivanje, odgovor na anksioznost), senzornoj stimulaciji (dodirivanje, ljuljanje) ili izbjegavanju neugodne situacije.
Primjer
Lucija voli loptice. Kada vidi niz loptica kako se kotrlja, Lucija od radosti počne mahati rukama kao da će poletjeti i vrtiti prstima kao da će pucketati. Kada je uznemirena, ako ne može dobiti što želi ili ponekad kada je vrijeme promjenjivo, Lucija se zavuče ispod stola i klećeći se ljulja naprijed nazad neko vrijeme. Sva ta ponašanja rastužuju njezinu mamu, ona joj iznova govori da to ne treba raditi, ali izgleda kao da ju Lucija ne čuje.
KAKO POMOĆI?
- Tvoje dijete ne zna kako dobro izregulirati, a zatim pravilno izraziti uzbuđenje i radost oko nečega što ga veseli. Ne daj da te to rastuži. Tvoje dijete je zapravo sretno, pa te želim ohrabriti da za početak zanemariš njegovu reakciju i pokušaš podijeliti sreću s njime kroz smijeh, zagrljaj ili poljubac. Na taj način:
- učvršćuješ vaš odnos
- potičeš interakciju i komunikaciju
- otvaraš prostor da ljubav donese snagu
- imaš priliku dobro se nasmijati
Primjer:
Lucija pušta niz loptica da se kotrljaju i pritom radosno uzastopno maše rukama i vrti prstima. Mama se nasmije tome, klekne ispred Lucije i loptica, približi joj se i počne se smijati i govoriti: “kako si lijepo pustila loptice, bravoo”. Lucija ju gleda i smije se.
- Kada tvoje dijete zbog uzbuđenja počne mahati rukama i vrtiti prstima, preusmjeri njegove ruke u gestu za bravo i počni pljeskati njegovim rukama i govoriti bravo, smiješeći se. Na taj način:
- pružaš djetetu smislenije i funkcionalnije ponašanje
- daješ mu pravilnije sredstvo za komunikaciju
- potičeš ga da koristi geste za izražaj radosti
Primjer:
Dok Lucija pušta loptice i veselo radi stereotipne pokrete, mama uzima njezine ruke i plješće s njima govoreći: “bravo, pustila si loptice, bravo Lucija”. Lucija se veseli i govori: “bravo Lucija”.
- Tvoje dijete isto tako ne zna kako dobro izregulirati tugu i nelagodu. Kada je uznemireno, riječi podrške nisu nešto što dopire do njega. Znam da ti nije jednostavno gledati ga kako se histerično ljulja ili zavlači u neki kut, stoga te želim ohrabriti da u tim situacijama pokušaš ući u njegov prostor i dati mu čvrst zagrljaj. Na taj način:
- sebe snažiš i otvaraš prostor Isusu da kroz ljubav unese mir u situaciju
- učvršćuješ i produbljuješ vezu između sebe i svog djeteta
- otvaraš novu priliku za zagrljaj, a zagrljaji su zdravi za dušu
Primjer:
Lucija je slagala loptice u niz i nisu joj htjele stajati na mjestu, pa se jako uznemirila i počela se ljuljati naprijed natrag. Mama je došla do Lucije, nježno joj je prišla i čvrsto ju zagrlila. Lucija se prestala ljuljati.
- Kada se počne ljuljati, uđi u njegov prostor i počni se ljuljati s njime pjevušeći neku pjesmu. Na taj način:
- daješ djetetu funkcionalnije i smislenije ponašanje
- pokazuješ djetetu način kako se može prihvatljivije umiriti
Primjer:
Kada se vrijeme naglo promijenilo, Lucija je postala nervoznija i skrivala se ispod stola, uznemireno se ljuljajući. Mama se zavukla za njom ispod stola i počela se njihati s njom pjevušeći Lucijinu omiljenu pjesmu. Lucija je pogledala mamu i prestala se ljuljati promatrajući ju sa zanimanjem.
- Ako možeš predvidjeti kada će dijete imati reakciju, pokušaj mu strukturirati vrijeme nekim aktivnostima koje voli kako bi izbjeglo besposleno vrijeme za stereotipna ponašanja. Na taj način:
- olakšavaš sebi i djetetu time što ćete izbjeći stereotipna ponašanja
- dijete se osjeća zadovoljnije jer ima strukturu u danu
Primjer:
Lucijina mama je vidjela na vremenskoj prognozi da će cijeli tjedan biti promjenjivo vrijeme, što bi inače značilo da će Lucija biti dosta uznemirena. Mama je odlučila dva dana za redom voziti Luciju u vožnju do bake, jer se Lucija voli voziti. Kod bake je izradila nekoliko zanimljivih stazica za Lucijine loptice kako bi se ona i Lucija tamo mogle igrati bez nervoze i tako smanjiti potencijalne stereotipije koje bi nastale zbog frustracije.
Dodatni savjeti…
- Svoje dijete možeš umiriti ako mu pustiš glazbu koju voli ili neki crtić koji mu je drag. Na taj način možeš izbjeći njegovo zadržavanje u nekom stereotipnom pokretu.
- Kada vidiš da se dijete na tvoj poticaj „trudi“ izaći iz stereotipije, nagradi njegov trud nečime što voli. Uvijek to upari sa zagrljajem i izražajem ljubavi. Ljubav je ta koja stvara emotivnu stabilnost u svakom djetetu i svakako pomaže u ovakvim situacijama.
Budi hrabra mama, možeš ti to! Sretno!
Klara