Rutine-Spektar autizma-Praktične smjernice za odgajatelje

Uloga odgajatelja nije uvijek jednostavna, osobito kada se suočavaš s izazovima za koje možda nisi formalno educirana. Ove smjernice su tu da ti pruže jednostavne, korisne alate i strategije kako bi lakše pristupila djetetu za koje sumnjaš da bi moglo biti na spektru autizma, čak i ako nema službenu dijagnozu ili ako stručna podrška trenutno izostaje.

Važno je znati da djeca s poteškoćama u razvoju, uključujući ona na spektru autizma, mogu itekako napredovati u sigurnom, predvidljivom i podržavajućem okruženju – baš takvom kakvo ti svakodnevno stvaraš u grupi. Smjernice koje dijelimo s tobom u nastavku nisu tu da te preplave dodatnim odgovornostima, već da ti ponude jednostavne korake koje možeš poduzeti kako bi pomogla djetetu da se osjeća prihvaćeno i uključeno.

Važnost rutina u vrtićkom okruženju

Rutine su svakodnevne, ponavljajuće aktivnosti koje djeca izvode na predvidljiv način, u isto vrijeme i istim redoslijedom. Za djecu na spektru autizma, rutine su posebno važne jer im pružaju osjećaj sigurnosti i smanjuju anksioznost. Kada znaju što mogu očekivati, lakše se prilagođavaju novim situacijama i promjenama u okolini. Rutine im pomažu da se osjećaju smireno i daju im osjećaj kontrole nad okruženjem. 

  • Jednostavne i jasne – Svaka aktivnost u rutini treba biti jednostavna, lako razumljiva i kratka, kako bi se dijete lakše usmjerilo na sljedeći zadatak.
  • Predvidljive – Rutine bi trebale slijediti isti redoslijed svaki dan, kako bi dijete znalo što očekivati. To može uključivati rutinu dolaska, igranja, obroka i odlaska.
  • Vizualno podržane – Djeca na spektru autizma često najbolje reagiraju na vizualne upute. Korištenje slika ili simbola koji predstavljaju različite aktivnosti može pomoći djetetu da lakše razumije i prati rutinu.
  • Fleksibilne kada je potrebno – Iako je predvidljivost ključna, važno je biti fleksibilan ako se dijete osjeća preopterećeno. Ako je potrebno, možete prilagoditi rutinu i omogućiti mu pauzu.

    Rutine trebaju biti:

    Primjer jednostavne rutine može biti jutarnji pozdrav, gdje se svaki dan započinje okupljanjem djece u krug i međusobnim pozdravom. Takva predvidljivost olakšava djetetu na spektru autizma da se uključi u grupu i započne dan s jasnim smjerom.

Imaj na umu da male promjene mogu donijeti velike rezultate. Ove jednostavne rutine i aktivnosti nisu tu da te opterete, već da ti olakšaju svakodnevni rad i pomognu djetetu da se osjeća sigurno i uključeno. Tvoja podrška i pažnja imaju veliku ulogu u djetetovu razvoju i socijalizaciji, i već time što si prisutna, educiraš se i pronalaziš načine kako ga uključiti u funkcioniranje grupe, već činiš puno za njegovo dobro.♥

2
(Visited 29 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *