Rigidne rutine i rituali
Spektar autizma – praktične smjernice za roditelje
Rigidne rutine i rituali kao jedna od nekoliko vrsta iz grupe stereotipnih ponašanja jedan su od pokazatelja spektra autizma. Do sada si možda imala priliku vidjeti svoje dijete kako inzistira da određene stvari ili predmeti stoje uvijek na isti način. Možda tvoje dijete inzistira da se uvijek oblači na isti način, istim redoslijedom, da nosi određen komad odjeće iako nije prikladan za vremenske uvjete, ali ga nosi jer ga uvijek nosi kada idete van. Možda si imala priliku vidjeti da tvoje dijete očekuje iste radnje svaki dan, recimo očekuje da svaki dan nakon ručka izlazite u šetnju i kada je to nemoguće zbog vremenskih uvjeta, baš i ne reagira dobro i ugodno. Isto tako si možda vidjela do sada kako tvoje dijete autiće uvijek slaže na isti način, nikada se ne igra na drugačiji način s njima. Sve to i još mnoge druge situacije spadaju pod krovni naziv rigidnih rutina i rituala. Mnoge od njih se isprepliću s našim prošlim postom gdje smo govorili o ponavljajućoj upotrebi predmeta.
Zašto to radi? Kao što si imala priliku do sada pročitati u prijašnjim smjernicama, te rigidne rutine i rituali pružaju tvom djetetu osjećaj kontrole nad situacijom i sigurnosti. Iz tog razloga nisu nužno uvijek loše, ali kada preuzimaju kontrolu nad djetetovim životom, onda postaju veliko smetalo.
Primjer
Lucija voli svoju žutu jaknicu. Svakoga dana mama i Lucija odlaze u park nakon ručka. Lucija je cijelu zimu, jesen i proljeće nosila svoju žutu jaknicu kada bi išla s mamom u park. Ta jaknica je dio Lucije. No, kako se ljeto bliži, tako se Lucija sve više preznojava u svojoj žutoj jaknici. Mama joj uporno pokušava skinuti jaknicu i potiče ju da ju ne oblači, ali Lucija uvijek iznova traži mamu da joj obuče baš tu jaknicu kada idu van u park. Mama isprva pokušava razuvjeriti Luciju, ali Lucija se ne da, naposlijetku počne glasno cviliti i plakati, s čime se mama teško nosi pa joj popušta i daje jaknicu. Putem do parka, nezadovoljna mama zadovoljnoj Luciji govori da će joj biti vruće i očekuje da će Lucija sama skinuti jaknicu, no to se ne događa. Lucija se preznojava i crveni, ali jaknica je i dalje na njoj. Ljutita mama na silu pokušava skinuti Luciji jaknicu i Lucija počinje glasno cviliti i plakati. Naposlijetku izmučene i u suzama Lucija, mama i jaknica odlaze kući iz parka.
S vremena na vrijeme nebo se tako otvori da je nemoguće otići nakon ručka u park. Tih dana se mama osobito pribojava jer je Lucija kao urica, nakon ručka već spremno čeka sa svojom jaknicom da izađu van. Mama pokazuje Luciji kišu/snijeg/tuču i govori joj kako ne mogu ići taj dan van i da se mogu igrati u kući. Lucija ispušta poluvrišteći ton nezadovoljstva. Naposlijetku mama popušta, nadajući se da će kad stane na kućni prag Lucija odustati od svoje ideje, međutim, to se ne događa, Lucija kreće neovisno o vremenu i mama ju zaustavlja i povlači u kuću, zbog čega Lucija ponovno vrišti i ulazi u veliku frustraciju. Mama je iznemogla i nesretna jer ne zna što učiniti u ovim situacijama.
Kako pomoći?
Rutine i rituale je dosta teško promijeniti ako nemamo vizualnu podršku. Ovdje bih predložila vizualni raspored, jer je s njime najjednostavnije manipulirati te jasno i djetetu sa spektra razumljivo predočava radnje koje slijede. Osim vizualnog rasporeda možeš si pomoći kratkim videićima ili slikama na tabletu.
- Kada tvoje dijete inzistira da svakodnevno imate istu radnju/običaj u određeno vrijeme, pokušaj uvesti svako jutro najavu pomoću vizualne podrške/slike ili složiti vizualni raspored te mu putem toga pokazati eventualne promjene u rasporedu, na taj način:
- dijete ima jasan pregled radnji kroz dan i stiže se pripremiti na sve
- djetetu jasno daješ do znanja što će se dogoditi sljedeće
- slika mu pomaže da bolje shvati što mu govoriš
- daješ mu dovoljno vremena da se pripremi na promjenu rutine čime izbjegavaš nepoželjene reakcije
Primjer:
Lucijina mama je Luciji izradila vizualni raspored koji visi u dnevnom boravku, na vidljivom mjestu, dostupan Luciji. Svako jutro mama dovede Luciju pred raspored i prokomentira zajedno s Lucijom sve aktivnosti koje će toga dana imati. Mama također Luciji unaprijed pomoću rasporeda najavljuje promjene, tako stavlja sliku ručka prije slike odlaska kod bake, zato što baka toga dana neće biti doma tako rano pa će morati ručati kod kuće. Lucija je zadovoljna i smirenija jer ima pregled situacije i razumije kako će im dan izgledati.
- U vizualni raspored uz uobičajene radnje koje radite u određeno vrijeme, pokušaj uvesti slike zamjenskih radnji koje dijete voli, a koje ćete raditi u određeno vrijeme jedan dio dana u tjednu. Na taj način:
- sebi i djetetu olakšavaš kada dođe do stvarne nagle promjene, jer je već pripremljeno da postoji druga radnja koju isto voli
- izbjegavaš nepoželjne reakcije
- dijete se osjeća i dalje dobro
Primjer:
Lucijin vizualni raspored sadrži jedan niz sa sličicama, jednom ispod druge koje prikazuju različite aktivnosti. Mama ubacuje pokraj svake sličice aktivnosti, još jednu aktivnost koju Lucija voli. Kada ujutro prolaze raspored, mama prođe raspored s Lucijom tako da joj kaže: „Možda nakon ručka odemo u dućan“ i pokazuje joj zamjensku sliku dućana umjesto slike parka. Zatim nekoliko dana u tjednu pokazuje zamjenske slike, a ne one koje su inače u rasporedu, te tih nekoliko dana i rade te zamjenske radnje kako bi se Lucija lakše privikla na promjenu. Lucija je zadovoljna jer nema nepredviđenih aktivnosti, a mama je mirna jer Lucija ne reagira burno na promjenu uobičajene aktivnosti.
- Kada tvoje dijete ne želi skinuti određeni komad odjeće, pokušaj mu pokazati slike ili videje kako ono ili druga djeca u različitim vremenskim uvjetima oblače različitu odjeću. Ako se to već dogodilo, pokušaj se pripremiti unaprijed za to tako da: zaigrate neku igru bilo fizički, bilo digitalnu u kojoj spajate vremenske uvjete sa odjećom koju nosimo. Na taj način:
- proširuješ djetetov pogled i interese
- olakšavaš mu i pripremaš ga na promjene
- potičeš ga da bude fleksibilan oko oblačenja
- osiguravaš prihvaćanje tvojeg prijedloga
Primjer:
Lucija baš jako voli svoju žutu jaknicu, a dani su sve topliji i topliji. Stoga mama vadi slike Lucije gdje ljeti nosi kratke rukave, haljinice i suknjice i to pokazuje Luciji komentirajući:
„Pogledaj Lucija, kada je vruće nosimo kratku odjeću. Ovdje Lucija nosi haljinu jer joj je vruće. Danas je vruće hoćeš li nositi haljinu?“, Lucija se smije i ponavlja „Haljinu“.
Mama i Lucija s vremena na vrijeme igraju igru poput memorija u kojem moraju uparivati sličicu vremena sa sličicom odjeće. Kada god to igraju mama komentira ovako:
„Oooo, sada je sunčano vrijeme, vruće je, Luciji je vruće i nosi kratku odjeću. Ne želi nositi jaknu, već želi suknju.“ Lucija se smije i ponavlja za mamom. Kada dođe trenutak izlaska iz kuće, mama podsjeća Luciju na sličice i pokazuje joj ih. Lucija tada traži haljinicu i radosno ju oblači.
- Ako tvoje dijete uvijek slaže igračke na isti način, pokušaj slagati s njime igračke kako ono želi, a zatim ih presloži drugačije. Na taj način:
- pomažeš djetetu da se otvori za interakciju
- sudjeluješ u njemu važnoj aktivnosti
- pokazuješ mu mogućnost da igračke stoje na drugi način
- pokazuješ djetetu da se neće ništa strašno dogoditi ako se igračke slože drugim redoslijedom
Primjer:
Lucija uvijek svoje konjiće slaže jednog iza drugog. Ne dozvoljava nikome da ih pomakne sa stolića gdje stoje ili da ih složi drugačije. Mama dolazi u sobu kod Lucije i slaže pokraj konjića, niz kućica na isti način kao što su konjići složeni. Lucija ju promatra sa zanimanjem i veseljem. Zatim mama sruši konjiće, a Lucija ih požuri složiti ponovno pravilnim redoslijedom. Mama joj pomaže. Nakon nekog vremena mama ponovi radnju i kada Lucija krene slagati konjiće na određeni način, mama ju preduhitri i kaže:
„Gle Lucija, konjići piju vodu“ pa okrene sve konjiće na drugu stranu. Lucija polako i nesigurno promotri to, pa prihvati, nasmije se i nastavi s mamom slagati konjiće u drugom smjeru.
- Ako tvoje dijete prilikom hranjenja slijedi određene rituale i ne želi jesti ukoliko pribor nije stavljen i hrana pripremljena onako kako ono želi ili ukoliko je ponuđena hrana koju ne preferira, pokušaj mu pokazati slike ili videje druge djece koja jedu različitu hranu na različite načine. Zatim mu ponudi malenu promjenu, npr. da krumpirići stoje u čaši, a ne na tanjuru kao inače. Ako prihvati, uvedi još koju promjenu. Na taj način:
- postižeš to da se dijete osjeća ugodno tijekom promjene
- osvještavaš djetetu to da se hrana može pojesti u raznim oblicima
- osvještavaš mu da se neće ništa strašno dogoditi ako ono pojede nešto što nije pripremljeno na uobičajen način
- potencijalno otvaraš put za nove okuse i probavanje nove hrane
Primjer:
Lucija svoje omiljene pahuljice jede svako jutro za doručak i to uvijek iz iste roze zdjelice sa žutim točkicama. Ako to nije tako pripremljeno, Lucija odbija doručkovati. Toga dana, mama prije doručka pokazuje Luciji razne slike djece koja jedu različite pahuljice iz različitih zdjelica, zatim komentira: „Želiš li ti Lucija drugu zdjelicu danas?“ Lucija pokazuje na svoju zdjelicu i mama joj daje pahuljice u njezinu zdjelicu. Zatim tijekom hranjenja nekoliko puta Luciji pokazuje iste slike djece. Lucija gleda sa zanimanjem. Mama vadi još jednu drugačiju zdjelicu i stavlja pahuljice u nju. Nudi Luciji da proba pahuljice iz te zdjelice, pokazujući joj na slike. Lucija isprva odbija, no s vremenom prihvati probati. Mama Luciju nagrađuje zagrljajima i pusama.
- Ako tvoje dijete ima određenu rutinsku radnju koju radi svakog dana npr. prije nego izađete van, pokušaj i ti ponoviti isto to kada ono to radi ili prije njega. Zatim pokušaj nakon nekoliko ponavljanja ponuditi drugačiju radnju. Na taj način:
- osvještavaš djetetu njegovu radnju i otvaraš prostor za promjenu
- potičeš interakciju sa svojim djetetom
- potencijalno se možete zabaviti jer djecu često zabavlja kada kako netko drugi izvodi radnju koju oni rade
Primjer:
Svaki puta, prije nego što uđu u kuću, Lucija mora skinuti čizmice. Mama je odlučila požuriti do ulaza prije Lucije i skinuti svoje čizmice ispred vrata. Lucija stoji i sa zanimanjem promatra maminu radnju. Mama joj se nasmije i Lucija joj uzvrati osmijeh te skine svoje čizmice. Idućeg dana, mama ponovno požuri prije Lucije i krene kao da će skinuti čizmice, a onda kaže:
„Neeeee, hladno mi je, skinut ću ih u kući, dođi Lucija, skinut ćemo čizmice u kući.“ Lucija se isprva nećka i negoduje, zatim prihvaća i ulazi u hodnik s mamom te tamo skidaju čizmice.
.
Za ohrabrenje…
Ako ponekad predložena pomoć ne pali, nastoj ostati smirena koliko god da je zahtjevno. U konačnici neće se dogoditi ništa strašno ako dijete obuče jaknu na topli dan, ako zadrži određene radnje i rituale pa tako npr. izađe na kišu jer je to vrijeme kada uvijek izlazi u park, ako autići svakodnevno budu u nizu, ako u školu idete uvijek istim putem i ako u obzir dolazi uvijek ista hrana. Svim srcem vjerujem da nas Isus štiti i sprovodi i kroz te situacije jer vidi našu dobru volju i nemoć ili neznanje kako da iznesemo situaciju. Pa te potičem da u tim situacijama okreneš srce prema Njemu, predaš mu ono što je pred tobom i zamoliš Ga za zaštitu i blagoslov. Tko zna, možda baš onda i doživiš da tvoje dijete odjednom samo skine jaknu, skrene drugim putem, zaboravi stisnuti sve gumbiće prije nego upalite crtić, razbaca atuiće i slično.
Za kraj te želim ohrabriti jer znam da nije jednostavno boriti se s tim situacijama. Kao roditelj djeteta urednog razvoja znala sam imati teške trenutke kada bi moje dijete svakodnevno inzistiralo na nekim stvarima, a nije ih bilo moguće izvesti, stoga budi blaga prema sebi. Gradimo se u roditelje kakvima nas Isus hoće iz dana u dan i zato broji svoje male uspjehe do Neba.
Budi hrabra mama, možeš ti to…Isus je na tvojoj strani
Klara