Ponavljajuća upotreba predmeta kao jedna od nekoliko vrsta iz grupe stereotipnih ponašanja jedan su od pokazatelja spektra autizma. Do sada si sigurno imala priliku vidjeti svoje dijete kako iz dana u dan vrti kotačiće na autićima, slaže kockice u niz, autiće u liniju, vrti nekakav privjesak uvijek na isti način, otvara i zatvara vrata bez nekog razloga i slično.
Zašto to radi? Kao što si imala priliku pročitati u prijašnjim smjernicama, ta ponavljajuća upotreba ima ulogu u samoregulaciji, senzornoj stimulaciji ili kod upravljanja okolinom radi sigurnosti (dijete pokušava izbjeći neke neugodne ili zahtjevne situacije).
Primjer
Lucija najviše na svijetu voli loptice. Najsretnija je kada ih spušta niz stazice koje joj je mama napravila ili kada ih slaže u niz. Način na koji ih spušta niz stazice uvijek je isti. Prvo vrti lopticu neko vrijeme, onda ju pažljivo stavlja na stazicu i poskoči kada ju pusti niz stazicu. Često se zna dugo zaigrati tako da slaže loptice jednu iza druge u niz, pažljivo poravnavajući svaku. Uzbuđenje koje nastane kada sve ide onako kako je Lucija zamislila jednako je snažno kao i frustracija ako koja loptica slučajno zapne ili pobjegne iz niza. Mama je često nesretna jer čim neka loptica ispadne iz niza, Lucija počne strašno vikati. Nedavno je Luciji kupila lutku u nadi da će se početi igrati s njom i stavila ju pokraj loptica. No, Lucija kao da ju ni ne primjećuje. Na vratima od sobe, ispod ključanice ima također jedna malena kuglica koju Lucija često u danu vrti i promatra. Nikada ju ne zaobiđe kada prolazi kraj tih vrata, često ju vrti kada je frustrirana što mamu zna naljutiti pogotovo onda kada im se žuri jer Lucija mora stati na vrata i vrtiti kuglicu neko vrijeme inače počne jako vikati. Mama je očajna i ne zna kako se nositi s tim ponašanjima.
KAKO POMOĆI?
Evo brzi pregled ideja koje mogu pomoći prije nego se spustim u detaljnije objašnjenje:
- Ubaci se djetetu u igru
- Daj smisao igri
- Preusmjeri njegove radnje kada je jako uznemireno
- Prekini ponavljajuću upotrebu nekih stvari tako da ih unaprijed makneš dok dijete recimo spava
- Kada vidiš svoje dijete da slaže neke igračke u niz, ubaci se u igru, uđi u njegov prostor i stavi ti jednu igračku u niz, ili izvadi igračku iz niza, primakni ju svojim očima da te dijete pogleda ako je potrebno i stavi ju na drugo mjesto. Na taj način:
- potičeš komunikaciju
- potičeš komunikacijske izmjene, ti pa ja
- jačaš kontakt očima
- postižeš da se ti i tvoje dijete zajedno igrate što jača vašu vezu
- “vadiš” dijete iz njegovog svijeta
Primjer:
Lucija je složila loptice u niz. Mama sjeda ispred nje i loptica, uzima jednu lopticu i prebacuje ju na drugo mjesto. Lucija vrati lopticu na prvotno mjesto. Mama ponovno uzima lopticu, prinosi ju svojim očima, kada ju Lucija pogleda mama se nasmiješi i stavi lopticu na drugo mjesto. Lucija se nasmije mami i vrati lopticu. Mama kaže: “malo se zezamo”, uzme drugu lopticu i doda ju u niz, zatim snažno zagrli Luciju i zalijepi joj pusu.
- Razbacaj cijeli niz i onda ga brzo pred djetetom složi. Iako izgleda frustrirajuće na taj način:
- stvaraš situaciju da te dijete doživi
- mičeš njegov fokus s onoga što ono radi na ono što ti radiš
- možeš postići da ga to zabavlja pa da se dobro nasmijete
- pozivaš dijete na zajedničku igru i interakciju
Primjer:
Mama ulijeće u Lucijinu igru i razbacuje sve loptice brzinom munje i onda ih sve slaže u niz. Lucija krene da će se uznemiriti, no kada vidi mamu da slaže loptice ponovno u niz, uzima loptice i počinje joj pomagati. Mama kaže: “Bravo Lucija, zajedno slažemo”. Lucija ponovi “zajedno slažemo”. Nakon nekoliko takvih ponavljanja Lucija se nasmije maminom razbacivanju i zna da će mama složiti niz ponovno.
- Kada dijete složi neki niz, složi i ti svoj pokraj njegovog, zatim uzmi autić i baci ga u taj niz da ga razbacaš, na taj način:
- privlačiš djetetovu pažnju na sebe
- uvodiš novi element i proširuješ igru slaganja niza
- slaganje niza postaje stvarna smislena igra jer ima neku završnu radnju koju svi čekate, a to je razbijanje niza
- povezuješ se sa svojim djetetom jer se stvarno zajedno igrate
Primjer:
Lucija slaže loptice u niz. Mama ulazi u njezin prostor i slaže svoje loptice uz njezine u niz. Lucija obrati pažnju na mamu i promatra što mama radi. Mama uzme kocku, kaže “BUM” i razbije svoj niz i jako se nasmije. Lucija s uzbuđenjem gleda i ponovi “bum”. Mama zatim kockom razbije i Lucijin niz. To se Luciji isprva ne svidi pa brzo počne popravljati svoj niz. Ali mama joj kaže: “zezamo se” i nakon što joj pomogne složiti niz, ponovno radi isto, razbija prvo svoj niz, zatim Lucijin i snažno se smije. I opet ispočetka. U nekom trenutku ponovnog slaganja pruža kocku Luciji i kaže: “Ti razbij”. Lucija uzme kocku i baci na svoj niz i kaže “bum”. Mama plješće, smije se i grli Luciju.
- Ako tvoje dijete manipulira određenim predmetom na isti način, recimo vrti privjesak od ključeva, uzmi i ti neki privjesak, uđi mu u prostor i radi što i dijete, kada te pogleda nasmiješi mu se. Na taj način:
- daješ smisao njegovoj igri, kao da je to nešto u čemu oboje uživate
- ostvaruješ kontakt i interakciju
- jačaš kontakt očima
- povezuješ se sa svojim djetetom jer ste zajedno u toj aktivnosti
Primjer:
Kad god Lucija stane kod vrata da bi izvrtila kuglicu, mama dođe pa kaže: “sad ja!” i počne vrtiti kuglicu. Lucija se jako nasmije. Mama ponekad kada vidi da Lucija ide prema vratima, trči da prije nje dođe do vrata i izvrti kuglicu. S vremenom to počne Luciju zabavljati i ponekad čeka mamu da dođe da vrte kuglicu.
- Ako tvoje dijete slaže kockice u niz, ti uzimaj njegove kockice i složi ih u toranj, a ako ono počne imati neku frustrirajuću reakciju, ti počni ispuštati glasne zvukove. Iako se čini ludo, na taj način:
- preusmjeravaš djetetovu pažnju na sebe
- otvaraš prostor tome da mu se svidi tvoj toranj
- dijete često počne vraćati kocke na tvoj toranj da tebe umiri
Primjer:
Lucija slaže loptice u niz, mama uđe Luciji u prostor, uzme loptice i počne ih slagati u krug. Lucija počne ispuštati ljutit zvuk i mahati rukama te pokušava uzeti loptice. U tom trenutku mama počinje mahati rukama i ispuštati glasne zvukove. Lucija zastaje zbunjeno gledajući mamu i pruža joj lopticu.
- Kada dijete spava ili nije prisutno, pospremi na ne – vidljivo mjesto igračke ili predmete koje ponavljajuće koristi, pa probaj ubaciti neku novu zanimaciju, na taj način:
- postižeš da ne radi te ponavljajuće radnje
- proširit ćeš njegove interese i aktivnosti
Primjer:
Navečer kad Lucija zaspi, mama pospremi sve loptice i stazice u ostavu na ormar da Lucija ne vidi gdje su. Prekrije trakom kuglicu na vratima kako se ne bi mogla više vrtjeti i izvadi lutkice i hranu na pod. Tako ujutro kada Lucija krene na igru, mama uskoči i krene se igrati s lutkicama, pozivajući Luciju na igru. Potrebno je neko vrijeme da Lucija uđe u igru s mamom.
Dodatno!
Često se kod smanjenja ili eliminiranja nekih radnji koriste i socijalne priče ili najave slikama kako bi dijete pripremila na jaču promjenu. Stoga pokušaj posegnuti za slikom i pokazati ju djetetu, ako trebaš vođenje ili pomoć oko vizualne podrške, budi slobodna javiti se našem malenom timu.
I da te ohrabrim za kraj…
Ponavljajuća upotreba predmeta baš kao i neki stereotipni pokreti nisu uvijek loši i ne daj da te obeshrabre. Pogotovo ako je tvoje dijete malo i novi ste u svemu tome, idi polako što se tiče eliminiranja i smanjenja tih ponašanja jer baš ta ponašanja i rekacije često olakšavaju tvom djetetu funkcioniranje kada mu je okolina previše stimulirajuća, a ono nije sposobno pratiti ritam zadataka ispred njega, kada ju pokušava razumijeti ili sebe zaštititi.
Tako će mu možda dobro doći da nakon izvršenog nekog zadatka izvrti npr. privjesak od ključeva jer ga to umiruje i vraća u ravnotežu u odnosu na zahtjeve koji su pred njim. Pokušaj uvijek uz molitvu i puno slušanja srca pratiti svoje dijete u svemu što radi da bi ga mogla voditi prema tome da smanjite, date im smisao ili u potpunosti eliminirate neka ponašanja.
Daj si vremena da ga osjetiš u situaciji i kao što sam ti već prije govorila, daj mu puuuno ljubavi jer baš to je u konačnici najvažnije. Ta ljubav može okrenuti njegovo srce i um u smjeru kojeg ti nisi mogla niti sanjati, jer Isus je Ljubav (1. Ivanova 4:16) i ako ostaješ u Ljubavi, tada Isus ostaje u tvom srcu i izvodi stvar čudesno na svoj spektakularan način, ti samo trebaš početi vjerovati u to.
Budi hrabra mama, možeš ti to…Isus je na tvojoj strani
Klara