Vizualna podrška – zašto ne možemo bez nje u terapiji djece sa spektra autizma?

Ne mogu nastaviti pisati daljnje smjernice za roditelje bez da ti objasnim vizualnu podršku i njezinu važnost. Zašto?

Pa za početak sama svijest o vizualnoj podršci može ti znatno promijeniti pogled na sve i definitivno pomoći te olakšati svakodnevno funkcioniranje s tvojim djetetom. Osim toga, moje daljnje smjernice za roditelje baš kao i Terezine smjernice za odgajatelje uključuju korištenje vizualne podrške, pa mi daj šansu.

Pokušat ću ti ukratko napisati sve što znam da je za tebe korisno o vizualnoj podršci u terapiji djece sa spektra autizma.

 

Vizualna podrška se odnosi na bilo kakvu sliku, niz slika, sličica, jasnih crteža, fotografija – bilo da ih fizički možemo primiti (što ja osobno preferiram) ili su u digitalnom obliku (na tabletu, komunikatoru itd.) koje koristimo u terapiji djece sa spektra autizma.

Koja korist od vizualne podrške?

 

1. Razvoj govora

Znaš li da je znanstveno dokazano da vizualna podrška potiče razvoj komunikacije, a specifično strukturirana podrška kao što je to PECS sustav (Picture exchange communication system) dokazano potiče razvoj govora. Pa da te upoznam s time: PECS je alternativni/augmentativni komunikacijski sustav koji se temelji na strukturiranoj razmjeni sličica, a svaka sličica predstavlja jednu riječ. PECS se radi u 6 faza:

  1. Kako komunicirati
  2. Udaljenost i ustrajnost
  3. Razlikovanje sličica
  4. Strukturiranje rečenica
  5. Odgovaranje na pitanja
  6. Komentiranje

Kroz ovih šest faza vodimo dijete od faze shvaćanja da određena sličica mijenja određeni pojam do faze komuniciranja i komentiranja stvaranjem rečenica pomoću sličica.

Mnoga djeca su baš zahvaljujući PECS-u počela razvijati govor. PECS je jednostavna metoda koja u kratkom roku može napraviti pravi boom u djetetovom funkcioniranju, ali i u obitelji.

Više o PECS-u pogledaj ovdje:

 

2. Vizualni raspored

Djeca sa spektra su ovisna o strukturi i rasporedu i kada ga imaju vizualno predočenog pred sobom u obliku sličica koje prikazuju ŠTO IDE KADA: što ide prvo, a što sljedeće, puno lakše funkcioniraju i kroz tu strukturu puuuno lakše uče i usvajaju nove stvari. Zahvaljujući tome, prilično uspješno se izbjegnu mnoge frustracije i nepoželjne reakcije.

Više o vizualnom rasporedu pogledaj ovdje:

 

3. Najava i priprema na promjenu

Vizualna podrška ti znatno olakšava kada je u pitanju:

  • najava neke promjene u rasporedu, pa čak i iznenadne promjene
  • najava radnje (što je sljedeće u rasporedu)
  • najava nečijeg dolaska (dolazak terapeuta u kuću ili rodbine i sl.)
  • najava odlaska negdje (kod zubara, doktora, prijatelja i sl.)

Zahvaljujući tome što imamo sliku imamo vremena pripremiti dijete. Pokažemo mu sliku i zatim ju objasnimo jednostavnim rječnikom. To nam znatno olakšava jer je često razlog burne reakcije kod djece sa spektra to što nisu spremni za promjenu, nisu se uspjeli pripremiti, ne razumiju zašto odjednom TO i slično.

 

4. Smanjenje nepoželjnih ponašanja i usvajanje poželjnih

Iako sam diplomirala na temi tada tek slabo istraženih socijalnih priča, sjećam se svoje ogromne radosti kada sam u terapiji s jednim djetetom shvatila da mi socijalna priča stvarno može pomoći da ga naučim neka nova poželjna ponašanja. Nakon te spoznaje uslijedio je niz socijalnih priča koje su se ugrađivale u dijete.

Socijalne priče su priče sastavljene od niza slika koje uz kratak verbalan opis predočavamo djetetu. To je učinkovita metoda pomoću koje smanjujemo nepoželjna ponašanja, modeliramo postojeća ponašanja ili usvajamo nova ponašanja.

Više o socijalnim pričama pogledaj ovdje:

 

5. Učenje

Baš kao što djeca urednog razvoja uče preko sličica i slikovnica, tako i djeca sa spektra mogu naučiti različite stvari pomoću slika. Mogu razviti vokabular, učiti o različitim situacijama, odnosima, ljudima, osjećajima, ponašanjima, razviti neke rutine, razviti neke vještine i slično.

 

6. Smanjenje frustracije

Iako sam ju stavila na kraj, ova stavka je izrazito važna pogotovo za sve one obitelji koje već imaju fobije od djetetovih nepoželjnih reakcija.

Djeca sa spektra često ne mogu izraziti ono što žele ili ne razumiju pojedine naloge, situacije, odnose i predmete. Iz tog razloga se često javljaju različite reakcije, autoagresije, stereotipije, neprikladni zvukovi, agresvni ispadi i slično. Kompleksnost samog jezičnog sustava im također otežava cijelu situaciju i zato: SLIČICEEEEE 😀 malo se šalim, ali jednom kada osjetiš olakšanje u cijeloj obitelji zbog toga što je dijete sa spektra dobilo način kako da se izrazi ili kako da mu se nešto objasni i samim time su se frustracije znatno smanjile ili nestale, znat ćeš o čemu pričam.

Kao što sam već navela djeca sa spektra su ovisna o strukturi i rasporedu, često to možeš vidjeti po načinu kako se igraju, slažu stvari u niz ili u red i ne reagiraju dobro ako se taj niz prekine ili pobrka ili ga ne mogu složiti. Vole kada je svakodnevno prisutna ista rutina i ne reagiraju dobro ako je netko banuo na vrata, a sada su trebali obući jaknu i izaći van jer to rade svaki dan nakon ručka i slično. Ove situacije izazivaju stvarno puno frustracija kod djece sa spektra i prava je radost kada ih se uspije izbjeći, a često uspijemo kada im pravovremeno pružimo sliku koju mogu razumijeti.

 

Oblik vizualne podrške i uloga terapeuta

Vjerujem da ti je sve ovo što si do sada pročitala moglo uliti povjerenje u vizualnu podršku. No još nešto bih ti htjela reći, što mi se čini dosta važno kada ju jednom počneš koristiti u svakodnevnici sa svojim djetetom. Dotaknula sam se ovoga na početku teksta, a riječ je o obliku vizualne podrške kojeg ćeš koristiti.

Vizualnu podršku možeš koristiti u obliku:

  • fizičke slike ili niza sličica – ovaj oblik koristimo u vizualnim rasporedima ili komunikacijskim pločama koje stoje na zidu sa sličicama na sebi. Na taj način omogućujemo djetetu jednostavnu manipulaciju slikama po potrebi
  • Digitalne slike – na tabletu, komunikatoru, laptopu i drugo – ovaj oblik koristimo ako dijete nije u mogućnosti manipulirati fizičkim sličicama, ako mu je fokus nemoguće dobiti na bilo što osim na ekran, ako smo negdje na putu ili u situaciji gdje nismo u mogućnosti koristiti fizičke slike ili raspored

Više o digitalnoj podršci pogledaj ovdje:

 

Koji god oblik vizualne podrške koristila, broji se onaj koji je učinkovit za tvoje dijete. Jer, iako je vizualna podrška izvrsna, može biti nedovoljno dobro sredstvo ako ju ne znaš pravilno koristiti, to znači u pravom trenutku upotrijebiti pravu sliku i pružiti ju na pravi način. Zato je od velike pomoći ako imaš terapeuta koji te može uputiti, pomoći ti, savjetovati te ili naposlijetku voditi kroz izradu i korištenje vizualnog rasporeda, socijalnih priča, PECS-a i slično. Tome služi naš mali tim, stoga budi slobodna javiti se za pomoć

Šaljem ti veliki zagrljaj,

Klara

1
(Visited 15 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *