Eholalije, atipični zvukovi, stereotipna ponašanja, suženi interesi, fiksacije na određene predmete, slab kontakt očima, raspršena pažnja, atipične radnje, nedostatak interesa za druge, nedostatci u komunikaciji, sve su to obilježja koja prate spektar autizma.
Želim ti kao roditelju olakšati razumijevanje tih obilježja ne bi li osjetila podršku dok se suočavaš s time u svakodnevnici. Stoga sam sastavila pomoćne smjernice koje te vode kroz niz jednostavnih aktivnosti. Vjerujem da će ti te aktivnosti olakšati ali i strukturirati vrijeme koje provodiš sa svojim djetetom te produbiti i osnažiti vaš odnos.
Slab kontakt očima
Kontakt očima jedan je od glavnih elemenata komunikacije. On ti daje informaciju da te dijete doživljava, da ti se obraća i da želi komunikaciju s tobom. Pokazuje ti i usmjerenost djetetove pažnje kao i njezinu raspršenost.
Primjer
Lucija je dijete na spektru autizma. Ona rijetko kada gleda svoju mamu u oči. Često se okrene leđima od mame dok se igra. Mama dođe kući dok je Lucija s tatom u dnevnoj sobi i silno bi htjela da Lucija dotrči do nje pogleda ju, zagrli i poljubi. No, svaki dan kada mama dođe odnekud kući, Lucija jednostavno sjedi za svojim poslom i ne pogleda mamu. Mama ju doziva, ali ona najčešće ne usmjerava pogled na mamu. Naposlijetku mama tužna odustane. Kada se Lucija i mama igraju, Lucija uvijek gleda igračku, skoro nikada mamu. Mamu to rastužuje, ne zna što učiniti.
KAKO POMOĆI?
1. Uvijek priđi svome djetetu, ne govori mu nešto s druge strane prostorije, već se spusti na njegovu razinu ili ga podigni u naručje i unesi mu se u prostor pa reci što želiš da čuje, na taj način:
otvaraš prostor da se uspostavi ljubavan kontakt između vas
otvaraš svoje dijete za komunikaciju, a ometaš zatvaranje u “svoj svijet”
olakšavaš mu preusmjeravanje pažnje
pružaš mu mogućnost da te doživi
Primjer:
Lucijina mama ulazi u kuću i vidi Luciju kako se igra u dnevnom boravku. S vrata joj prilazi, klekne na njezinu visinu, okrene ju fizički prema sebi, unese joj se u prostor i prenaglašeno kaže ponavljajući: “eeej, pa zdravo ljubavi, zdravo” i zalijepi joj nekoliko velikih pusa na lice što nasmije Luciju i pomogne joj da doživi mamu. Lucija zagrli mamu.
2. Kada se igrate, svaku stvar/igračku koja je tvom djetetu predmet interesa uzmi i stavi ispred svog nosa, u ravnini očiju, kada pogleda u nju, brzo ju makni iza glave i vidjet ćeš kako dječji pogled kratko ostaje na tvojim očima, na taj način:
postižeš kontakt očima sa svojim djetetom
tvoje dijete te svaki puta sve duže gleda
spontano će te početi gledati i bez da držiš igračku kod nosa
Primjer:
Lucija i njezina mama se igraju. Lucija ima fiksaciju na loptice. Cijelo vrijeme uzima dvije loptice i udara jednu o drugu, pa se smije. Mama brzo uzima Lucijine loptice iz njezinih ruku i stavlja ih ispred svog nosa, u ravnini očiju, nasmije se i kaže: “Lucija, gledaj loptice”. Lucija pogleda u loptice i mama brzo sakrije loptice iza glave. Lucijin pogled ostane na maminim očima i nasmije joj se. Mama radosno kaže: “daa, vidjela si me, zajedno se igramo” i zagrli Luciju.
3. Kada hraniš dijete ili mu daješ nesto za grickati, uvijek prvo prinesi hranu u ravninu svojih očiju i pričekaj očni kontakt, onda djetetu daj sljedeću žlicu npr. pudinga ili sljedeći keksić, na taj način:
pojačavaš očni kontakt
otvaraš prostor za komunikaciju
pomažeš djetetu da poveže da očnim kontaktom može postići puno više, u konačnici može manipulirati okolinom
Primjer:
Mama ide hraniti Luciju njezinim omiljenim pahuljicama. Lucija sjedi u hranilici i igra se s lopticama. Mama govori Luciji: “Lucija, idemo papati”, Lucija ponavlja: “papati”, pogleda zdjelicu s pahuljicama i automatski otvara usta. Mama prinosi žlicu Lucijinim očima i pomiče ju ispred, Lucija pogleda žlicu, otvarajući usta, mama žlicu povlači prema svom nosu i Lucija pratyi pogledom. Pogledi im se susreću, mama se nasmije i kaže: “Bravo Lucija, ideš papati” i daje joj žlicu u usta. Lucija radosno prima i nastavlja se igrati. Mama uzima drugu žlicu, ali ju ovoga puta odmah prinosi svom nosu, Lucija pogledava žlicu i sretne joj se ponovno pogled s mamom. Mama se nasmije i kaže: “Hoćeš još?”, Lucija se nasmije i mama joj daje drugu žlicu i tako ju nastavlja hraniti potičući kontakt očima.
Budi hrabra mama, možeš ti to! Sretno