Logopedska procjena u obitelji, smjernice za roditelje
Kako bi roditeljima omogućili što bolju pripremu za prvu procjenu koja se odvija u njihovom domu, odlučili smo napisati više o tome kako to izgleda kada terapeut, u ovom slučaju logoped prvi puta dođe u kuću napraviti procjenu.
OD ULAZNIH VRATA
Logopedska procjena uglavnom počinje čim se logopedu otvore vrata doma.
Čim uđem u vaš dom, moj prvi zadatak je obuhvatiti djetetovu prirodnu okolinu, a to praktično znači promotriti:
- ambijent i okolnosti u kojima se dijete svakodnevno nalazi
- spontane kretnje djeteta i njegove obitelji po kući
- spontane situacije i djetetovo ponašanje u njima
- međuodnos roditelja i djeteta
- djetetovu spontanu reakciju na novu osobu – mene, u prostoriji
KONTAKT S DJETETOM
Vrlo brzo, nakon što uđem u kuću nastojim ostvariti što prirodniji kontakt s djetetom. Kod mlađeg djeteta kontakt ostvarujem potičući ga na zajedničku igru, slijedeći njegov interes, a kod starije djece kontakt ostvarujem kroz opušteni razgovor, direktno ili indirektno ispitujući problemski dio.
Kroz kontakt s djetetom procjenjujem:
- komunikaciju, govor, izgovor, jezik, razumijevanje interese i igru
- vršenje naloga
- logičko povezivanje, pristup problemskim zadacima
- vizualnu percepciju
- ponašanje, pažnju, suradnju i reakciju na interakciju
- kod predškolskog djeteta ispitujem i predškolske vještine
- kod djeteta školske dobi čitanje, pisanje i razumijevanje teksta
- opće znanje
- djetetovu finu i grubu motoriku
- eventualne specifičnosti vezane za izgled i fizionomiju djeteta
INFORMATIVNI RAZGOVOR S RODITELJIMA
Uglavnom se najprije posvetim djetetu kako bismo se bolje upoznali i ujedno “osjetili” jedno drugo, da vidimo možemo li ostvariti “zajednički jezik”, dok paralelno vodim neformalan razgovor s roditeljima. U nekom trenutku se okrećem prema roditeljima pa od njih prikupljam podatke – ranu anamnezu o djetetu, od trudnoće do trenutne dobi, specifične podatke vezano za teškoću koju ima ili stanje u kojem se nalazi, te ostale informacije koje mi pomažu da bolje izvršim procjenu.
Ukoliko je neko dijete već negdje uključeno u terapiju ili je bilo uključeno ili je odradilo neke liječničke preglede i procjene drugih stručnjaka zbog prirode teškoće, najčešće tražim od roditelja te nalaze na uvid.
Razgovor s roditeljima nastojim obaviti pred kraj procjene, nakon što se pozabavim s djetetom, ali ga često znam obaviti i na početku. Uglavnom je sama situacija, djetetov interes, kao i teškoća to što određuje kada ćemo povesti taj razgovor. Rjeđe ga provodim paralelno dok se igram s djetetom.
VAŽNO MI JE…
Za prvu procjenu mi je važno da osim roditelja i djeteta nema nikoga drugog u prostoriji, kako bismo što bolje mogli locirati sve problemske točke i obuhvatiti cijelu situaciju. Također mi je važno, što roditeljima često i naglasim prilikom susreta da se previše ne “umeću” u moju interakciju s djetetom jednom kada krene da bih što jasnije mogla vidjeti djetetovo spontano ponašanje.
Volim ostaviti vrijeme za prvu procjenu kako bih što bolje i preciznije osjetila cijelu situaciju i donijela pravilne zaključke, stoga prva procjena traje sat do sat i pol vremena.
ZAKLJUČAK I PLAN TERAPIJE
Nakon razgovora s roditeljima i stvaranja zabilješki, donosim zaključak o cijeloj situaciji. Ponekad mogu vrlo brzo sa sigurnošću zaključiti o dijagnozi koju dijete ima, a ponekad moram ostaviti neko vrijeme kako bih promislila o svemu. Eventualno se konzultiram s nekim drugim stručnjakom, u ovom slučaju našom Terezom – tetom Ezom, kao rehabilitatorom, ne bih li što kvalitetnije mogla donijeti zaključke.
Nakon svake procjene čiji je ishod daljnje praćenje djeteta kroz terapiju, roditeljima na mail šaljem plan i program ili smjernice za rad s djetetom u kojima detaljno objašnjavam ciljeve te kretnju kroz terapiju i što oni trebaju raditi kod kuće. Ovisno o potrebi situacije.
Ukoliko se pokaže potreba za uključivanjem djeteta u logopedsku terapiju i rehabilitatorsku terapiju kod Tereze, izrađujemo zajednički individualan plan terapije za roditelje svatko sa svog stajališta, kroz kojeg iznosimo ciljeve, sredstva i metode rada u terapiji kao i rada kod kuće.
Nadamo se da će vam ove smjernice dobro doći za pripremu i olakšati suradnju s našim malenim timom.
S ljubavlju,
Klara